Změna orientace v Karlových Varech?

20.8.2014

Ruské Vary - takto nás nazývají mnohde v naší republice. Příchází čas ke změně?

V souvislosti s krizí na Ukrajině začíná v Karlových Varech ubývat návštěvníků z Ruska a Ukrajiny - viz článek v Karlovarském Deníku ZDE. Ovšem náznak odlivu investorů ze zemí bývalého Sovětského svazu se tu objevoval již dříve. Začíná se projevovat, že orientace čistě na tuto klientelu má svá rizika.

Po sametové revoluci zájem německých investorů o naší destinaci brzy smetla tsunami z východu a město a mnoho jeho občanů žilo z přílivu peněz ze zemí bývalého Sovětského svazu. Vydělávali právníci, realitky, projektanti, stavbaři, obchodníci, hoteliéři, služby ale i občané, kteří prodávali byty v centru a stavěli rodinné domky v okolí Varů. Na prostý lid toho, jak už to bývá, moc nezůstalo, ale to je jiná otázka.

Ovšem orientace čistě na východ je samozřejmě chybou, která se projevila již dříve - odchodem investorů ze západu. Vary sice vyhovují (možná vyhovovaly) východní klientele, ta západní však má jiné nároky. Město duchů (prázdně monstrózní objekty s kvartírami na prodážu, vylidněné večerní ulice, přes den naopak čilý stavební ruch a sbíječky, neupravené cesty, stezky a zákoutí - to je obrázek lázeňské čtvrti minulých let) prostě náročnějšího návštěvníka neláká.

Do dneška jsme jako město nedokázali ve věci zatraktivnění Karlových Varů pro náročnější a  kulturnější klientelu udělat téměř nic. Půjde nám to až v nynější době, kdy k tomu začínáme být nuceni? Kéž by.

OH - OCJJ