Zadlužené Vary

12.8.2018

Podle Ministerstva hospodářství a příslušného zákona  je možno město zadlužit maximálně do výše 60v% ročních příjmů. To v případě města Karlovy Vary činí konkrétně 600 milionů korun, protože město má roční příjmy okolo jedné miliardy.  Pokud město tuto mez překročí, bude ministerstvo v rámci sankcí městu krátit příspěvek na hospodaření od státu.

 

A až k této hranici hodlají radní město zadlužit v rámci připravovaných oprav Alžbětiných lázní. Město ještě splácí 600 milionový úvěr za hokejovou arénu, přesto primátor předložil zastupitelům návrh úvěrů v celkové výši 550 milionů, kterými by město mělo pokrýt náklady na kompletní rekonstrukci lázní.

Nepochopitelné jsou další podmínky předložené koncesní smlouvy na opravu a provoz Alžbětiných lázní. Město má uzavřít smlouvu s dvěma firmami (jedna má AL provozovat, druhá - stavební firma uskuteční rekonstrukci). Přitom veškerá rizika celé záležitosti leží na bedrech města. 

Kdo se raduje a vehementně prosazuje smlouvy jsou:

1. Provozovatelská společnost, která by s minimálními riziky a vlastnimi financemi provozovala nové lázně

2. Právníci, kteří již za přípravu smluv dostali pět milionů

3. Stavební firma, která získá půl miliardy a rozmyslí si, co za ni postaví (nepostaví)

4. Banka, která bude projekt úvěrovat  

Celá záležitost koncesní smlouvy byla dvakrát projednávána na jednání zastupitelstva  města. Poprvé byl uvedený postup schválen, na druhém zasedání naštěstí zastupitelé akci neodsouhlasili a vedení města ji bude prosazovat na příštím jednání v září 2018.

 

OH - OCJJ