Volby dopadly logicky tak, jak dopadnout měly

23.10.2017

Nikdo by si neměl stěžovat a svádět „neblahý" výsledek na někoho jiného. Ostatně, je mu to houby platné. Bohužel to všude slyšíme a čteme. Politici viní voliče a novináře, novináři politiky a voliče a voliči novináře a politiky, tak jak je to u nás tradicí. Nikdo se nezamyslí, kde udělal chybu on sám.

 

1. Novináři před volbami rozpoutali kampaň proti Babišovi s cílem ubrat mu hlasy, ale docílili možná opaku.

2. Babiš nadával novinářům skoro stejně brutálně, jako prezident. Sice vyhrál volby s velmi slušným výsledkem, ale nikdo s ním nechce do koalice.
3. Voliči nadávají tradičně na všechno - na politiky, na uprchlíky, na Evropskou Unii, na soudy, na policii, na práci... A přitom mají žalostně málo informací.
4. O Okamurovi a jeho šíření strachu ani nemluvě...

 

Neúspěšné strany se diví a svádějí neúspěch vždy na někoho jiného a přitom:

 

1. ČSSD logicky neuspěla, protože kdo by volil stranu, která je dlouhodobě rozštěpena - na jedné straně pučisté Hašek s Tejcem. Dále osamocený Sobotka (kůl v plotě by byl příliš neomalený výraz), dále Zaorálek, na kterého se všichni spoléhali jako na poslední záchranu (marně), a mezi nimi se pohybující Chovanec. Všem z nich jde o vlastní kariéru, ne o blaho strany (neřkuli naší země). 
2. Lidovci udělali botu s námluvami se Starosty a jejich následným odmítnutím. Jako sociálním demokratům, také lidovcům neprospělo soužití s Babišem ve vládě. Ale méně, protože se uměli vymezit vůči nepravostem Babiše a ukázat svoje názory.
3. Kalousek v parlamentu dokázal pouze kydat špínu na Babiše, vzájemně se osočovali ze lhaní a Babiš vyhrál, protože řekl slovo lhář vícekrát.

 

 

Uspěla ODS - a vida, s relativně slušným lídrem - což je pozitivní. Šli do sebe, poučili se a začali se chovat slušněji (uvidí se, zda pouze před volbami) - jak málo stačí k volebnímu úspěchu.
Piráti jsou logickým vyústěním poměrů u nás. Našel se lídr, který dokáže jasně formulovat protestní názory občanů - uvidíme, zda nezpychne a vydrží mu to.

 

Povolební jednání o koalici bude zřejmě náročné, ale Babiš ho určitě vyřeší. Pak bude na něm, aby ukázal, zda umí vést stát, ne jenom firmu. Je to totiž rozdíl, bude pod drobnohledem. Každopádně se nestala žádná tragédie. Jenom se kolečko dějin otočilo zase trochu jiným směrem. Je na nás všech (voličích, novinářích, politicích, zahrádkářích, myslivcích :-) ), kam bude směřovat.

Otmar Homolka