Velká volební analýza – Karlovarská jedenáctka?

8.10.2014

Letošní volby slibují opravdu velmi zajímavou podívanou. V zastupitelstvu mohou klidně zasednout zástupci jedenácti z dvanácti kandidujících stran (a ani ta dvanáctá není při určité konstelaci bez šance), tak je letošní situace vyrovnaná. Jak by mohly volby dopadnout, přinášíme v následující analýze. 

Voleb se v Karlových Varech zúčastní 32-37 % voličů. Od roku 1998 je počet těch, kteří k volbám přijdou, takřka konstantní - třikrát ze čtyř voleb přišlo zhruba 15.000 voličů, jen před čtyřmi lety, díky činům velké koalice ODS-ČSSD a vyhrocené kampani, přišlo přes 16.000 voličů. Před letošními volbami již tak vyhrocená situace není a tak lze očekávat, že k urnám přijde 13-15 tisíc voličů. 

Tato více než třetina voličů bude rozdělovat hlasy víceméně rovnoměrně. Největší volební zisky se budou pohybovat pod dvaceti procenty, výrazně nad patnácti procenty nebudou.

Jako každé volby je ve hře vedení města a členové rady. Zásadní otázkou, o kterou se hraje, je, jestli vydrží současná koalice na půdorysu KOA-TOP09-STAN-ODS. Můžeme si říct rovnou, že nevydrží. Minimálně u STANu a ODS není vůbec jasné, že se dostanou do zastupitelstva. Tři nerozborné koaliční strany KOA-TOP09-STAN, které kromě obecních spolu kandidují ve všech ostatních volbách, mají nyní 18 zastupitelů a je možné, že se po sobotním večeru smrskne jejich zastoupení na polovinu.

 

  • Vítězové

KOA

Karlovarská občanská alternativa má velmi velkou šanci obhájit volební vítězství. Petr Kulhánek se stal prvním novodobým primátorem Karlových Varů, který vydržel celé funkční období, aniž by změnil stranu. Nicméně politickou krizi, která před dvěma lety téměř paralyzovala město, vyřešil přizváním ODS do koalice, což může stále část voličů vnímat negativně.

I přes dílčí kritiku ze strany opozice (naší nevyjímaje), je primátor na karlovarské poměry populární, za což jistě může i jeho „nepapalášské" chování - schválně si řekněte, který primátor vám naposledy ve městě prodal lístek do kina. V kombinaci s výraznými individualitami na kandidátce lze očekávat volební zisk 14-18 %.

ANO

Jako ve všech ostatních městech bude provázet pozici hnutí majitele Agrofertu, majitele řady médií a ministra financí Andreje Babiše jeden velký otazník. Popularita na celonárodní úrovni je neoddiskutovatelná, ale její přetavení do jednotlivých obcí může být ošemetné. Pochopitelně tak kandidáti ANO všude v republice využívají tvář svého předsedy.

„Prostě bude líp" zabere i v Karlových Varech, ale s největší pravděpodobností méně, než by si sami babišovci přáli. V podstatě se bude opakovat situace s TOP09 v minulých komunálních volbách, kdy získaly hlasy zejména díky celostátní politice. ANO se může těšit na hlasy od voličů ODS a částečně také ČSSD a lze jich očekávat 13-17 %.

ČSSD

Největší levicová strana je ve městě v opozici nejdelší dobu od roku 2000. Podle různých zdrojů se uvnitř sociální demokraté ve městě vedou velmi tvrdé a ostré spory, které poněkud deklarují propagovanou jednotu. I když heslo socialistů zní „Společně za jeden provaz", na akcích ve městě (pokud se vůbec nějaké konají) nepotkáte více než tři sociální demokraty pohromadě. Roztříštěnost také potvrzují kampaně jednotlivých kandidátů na sociálních sítích, kde tvrdě prosazují vlastní tvář, či se prezentují jako milovníci jazzu či peněz.

Přes všechny problémy socialisté mají už stabilní voličský elektorát, který jen částečně oslabí směrem do ANO a Karlovarákům. Zisk lze očekávat v hranicích 12-16 %.

 

  • Střed

OCJJ

Je těžké hodnotit vlastní uskupení. Po čtyřech letech lze říci, že se lokální hnutí etablovalo, což potvrdily například i krajské volby 2012 (míněno na úrovni města). Hnutí staví na známých tvářích Otmara Homolky a Jaroslava Fujdiara. Letošní společná kandidátka O co jim jde, KDU-ČSL, Pirátů a Strany zelených (s podporou Ládi Gerendáše), může přinést zajímavý „bonus" v podobě hlasů od voličů Pirátské strany, kteří jsou jinak těžce uchopitelní.

Část elektorátu může hnutí vyčítat odchod do opozice, část naopak skutečnost, že vytrvalo ve svém postoji vůči ODS. Zisk by se měl pohybovat v rozmezí 10-14 %.

KSČM

Komunisté mají na jednu stranu lehkou situaci - svým voličským elektorátem si mohou být jisti. Na druhou, jen velmi těžko budou získávat voliče nové a to i přes sympatickou lídryni kandidátky Věru Bartůňkovou.

Kampaň mají komunisté tradičně nenápadnou, cílenou na svou voličskou základnu. Lze očekávat zisk v rozmezí 8-12 %.

TOP09

Topka má ve městě velmi těžkou pozici. Jako jediná strana z koalice nemá náměstka a je tedy poněkud méně vidět. Dohánět to musí například funkcí cyklokoordinátora, kterou nemusí voliči přijmout zrovna pozitivně.

Také je v silné konkurenci lokálních hnutí a nově také hnutí ANO. Za čtyři roky ve vedení města nevystoupila ze stínu KOA, což v konečném důsledku může být pro současnou koalici smrtící. TOP09 získá v Karlových Varech pravděpodobně 6-10 %.

 

  • Hranaři

ALTERNATIVA

Hnutí Jiřího Kotka, karlovarského politického enfant terrible, prošlo zřejmě největšími proměnami. Během předloňské politické krize hnutí opustila většina zastupitelů a Kotek tak zůstal jako osamělý bojovník.

Ale nelze ho podceňovat! S velkým zápalem a dostatečnými financemi sestavil opět zajímavou kandidátku, která opět osloví celou řadu voličů. Na rozdíl od předchozích voleb mu ale budou chybět hlasy zkušených spolustraníků, se kterými prošel různá uskupení, ale vždy spolu od roku 1994. Volební zisk se bude pohybovat na hraně, přesto lze očekávat Jiřího Kotka i v novém zastupitelstvu a to se ziskem 4-8 %.

ODS

Strana, která vládne nebo spoluvládne městu 19 z 25 let polistopadového vývoje má velmi neradostné vyhlídky. Straně může paradoxně uškodit působení v Kulhánkově koalici - pro skalní voliče může být situace vnímána jako zaprodání s těmi, kteří ODS výrazně kritizovali, ostatní zase nebudou mít důvod volit „náhražku".

Občanským demokratům chybějí velká vlastní témata v koalici a mohou doplatit na nevýraznost významněji než TOP09. V kombinaci s celorepublikovou krizí ODS, která trvá již od konce Nečasovy vlády, se budou i v Karlových Varech obávat o překročení pětiprocentního prahu. Předpokládám zisk mezi 4-8 % hlasů.

STAN

Zde platí v opačném gardu to, co jsem napsal o Alternativě. Lidé kolem náměstka Růžičky našli svou střechu pod STANem, čímž jen podtrhli paradoxnost situace - v krajských volbách kandidovaly strany TOP09, STAN a KOA pod společnou hlavičkou. Je to poněkud sázka na riziko - rozdělení takřka totožných stran s totožnými programy může přinést společně vysoký zisk. Podpora se ale také může rozdrobit a některá ze stran skončit mimo zastupitelské lavice.

Tohle bude i příklad STANu, které bude hypnotizovat doslova každý hlas k překonání magické pětiprocentní hranice. V kombinaci s poněkud nevýraznou kampaní lze očekávat zisk 3-7 % hlasů.

 

  • Mimoni

PRO Svobodné Vary

Spojení Strany svobodných občanů s hnutím PRO (které je opravdu marginální), slibuje zajímavou alternativu pro část voličů ODS. Elektorát Svobodných je pevný, věrný, ale zatím velmi malý. Svobodným ve Varech chybí tahoun kandidátky, kterým je třeba chebský Václav Jakl. I když budou klepat na zastupitelskou bránu, s největší pravděpodobností to stačit nebude. Odhad zisku je 2-6 %.

Karlovaráci

Stejně jako v roce 2010 se pokusil vrátit na výsluní Petr Keřka hnutím Nestraníci, máme letos hnutí Karlovaráci, kterému kryje záda Tomáš Hybner (o jednu pozici níže než před čtyřmi lety Keřka). Jinak jede hnutí na stejném půdorysu, s takřka stejnými lidmi. Mohutnou podporu dodává Karlovarákům hokejový klub s pravděpodobnou finanční podporou od jeho vlastníka Holoubka.

Dalším, co mají Karlovaráci s Nestraníky společného je skutečnost, že svou činnost zahájili těsně před volbami, jen několik měsíců před nimi. Při dlouhodobější masáži, řekněme tak rok předem, by byly jejich šance mnohem vyšší. Svým populistickým programem cílí zejména na voliče ČSSD. Pravděpodobný zisk 1-5 %.

 

  • Totální mimoni

Kongres národních sil - Za národní Karlovy Vary!

Spojení národoveckých a fašistických stran díru do světa neudělá. Zisk mezi 0-2 % je takřka stoprocentní. Nicméně i tento zisk by při troše štěstí mohl uskupení přinést mandát, systém komunálních voleb je záludný.

--- 

Pokud se zaměříme na středové hodnoty odhadů, vyjde nám, že v zastupitelstvu zasedne devět stran. Takto roztříštěná radnice mimo jiné znamená, že většinu v zastupitelstvu vytvoří až koalice čtyř stran.

Graf ukazuje odhad výsledků ve středové variantě. V analýze počítám s rozpětím +- 2 %.

Pokud tuto středovou variantu použijeme k výpočtu mandátů, dostaneme toto rozdělení:

Zisk mandátů je počítán ze středových odhadů, při předpokládané účasti 35 % a při průměrném využití 31,5 hlasu.
 
Jedná se samozřejmě jen o odhad a do určité míry o hausnumera. Jak to vše skutečně dopadne, to se dozvíme už v sobotu večer.
 
Jindřich Čermák