Pokuta se valí na kraj

13.3.2013 /foto: ROP Severozápad/

Pouhé čtyři po ustavení nové krajské koalice se na ní valí obrovský problém v podobě další pokuty za zpackané evropské projekty. Pokuta může činit až půl milardy korun. Za tyto chyby nese odpovědnost zejména ČSSD, která dokonce Jakuba Pánika, účastníka jednoho z pokutovaných projektů, společně s ODS, TOP09+STAN a HNHRM, nyní instalovala na post prvního náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví a dopravy, tedy hlavní krajské penězovody. 

Informaci o tom přinášejí dnešní Lidové noviny.

Becherova vila -  vrácení dotace 63 milionů

 

Karlovarskému kraji hrozí, že bude muset zaplatit půlmiliardovou sankci za chybné čerpání dotací z Evropské unie. Před dvěma lety si na podobnou pokutu musel půjčit od státu.

Osm měsíců bez investic do regionálních silnic, tři roky bez krajského zdravotnictví nebo celých pět let bez jediné koruny do kultury, lázeňství a cestovního ruchu. Tak by teoreticky vypadal rozpočet Karlovarského kraje, kdyby měl uhradit všechny své prohřešky spojené s chybným čerpáním evropských dotací. Vyplývá to z neveřejného soupisu dosud nepravomocných sankcí, který mají LN k dispozici.

Celková částka hrozících platebních výměrů, pokut a korekcí dosahuje 550 milionů korun. Třináct kauz se týká přímo Karlovarského kraje, v devíti případech figurují instituce, kde je kraj zřizovatelem. Jde vesměs o projekty, které byly realizovány v letech 2008 až 2012, kdy krajskou radu ovládala koalice ČSSD, KSČM a hnutí Doktoři. Na polovinu sporných projektů šly peníze z nechvalně proslulého regionálního operačního programu (ROP) Severozápad, jehož bývalý šéf Petr Kušnierz si kvůli úplatkářství odpykává pětiletý trest vězení.

Vila, letiště i škola Karlovarský kraj by měl platit za ovlivňování tendrů, ale i obyčejné lajdáctví. Sankce hrozí třeba za rekonstrukci Becherovy vily v Karlových Varech, o kterou se začal zajímat Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Vítězné konsorcium firem podle vyšetřovatelů v roce 2009 předložilo padělanou listinu referencí. Chyby auditoři našli i při rekonstrukci karlovarského letiště nebo opravě silnic.

Vůbec nejvyšší sankce je vyměřena na Centrum technického vzdělávání Ostrov, kde kraj figuruje jako zřizovatel. Dotační úřad ROP Severozápad, který peníze přiklepl, požaduje na popud Bruselu vrátit závratných 355 milionů korun. Kraj totiž vyloučil ze soutěže dvě ze tří přihlášených firem a v průběhu tendru navíc upravil kritéria soutěže.

Břímě více než půlmiliardových sankcí chce přednostně vyřešit "duhová koalice", která tento týden v kraji vznikla. ČSSD se zbavila komunistů a nově se spojila s radními za ODS, TOP 09 a Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst. 

"Zatím nemám představu, co všechno akutně hrozí. Je ale třeba začít to řešit bez odkladů," říká nově zvolený radní Petr Zahradníček (TOP 09 a Starostové). A podobně to vidí také jeho kolega Jiří Červenka (ODS). "Je to jeden z prvních úkolů. Rozhodně nebudu nic retušovat, požaduji osobní odpovědnost," slibuje.

Kraj se proti hrozícím stamilionům prozatím bránil protiútokem - podával námitky a odvolání, žádal o prominutí nebo celou věc rozporoval. A byl v tom úspěšný. Loni zaplatil za svá pochybení necelý milion korun. I letos zůstává v klidu. "Výsledná výše odvodů může být nižší v návaznosti na odvolání. Kdy a jakým způsobem odvolací orgány rozhodnou, nelze předvídat," argumentuje Jana Pavlíková, mluvčí Karlovarského kraje. 

Oddalovací strategii odpovídá i finanční polštář na případné sankce, který si kraj v rozpočtu drží. Na letošní rok je v něm naplánována velká nula. Pokud budou muset Karlovy Vary nakonec všechny prohřešky zaplatit, nezbude jim nic jiného, než si půjčit. Nejspíše od státu. Jeden úvěr na hříchy spojené s eurodotacemi ostatně již platí. 
V srpnu 2013 si Karlovarský kraj půjčil na pokutu 308 milionů korun, kterou musel zaplatit za podvody při rozdělování dotací z ROP Severozápad, jejž prostřednictvím krajských politiků ovládá.

 

---

Co kraji hrozí

- Evropský úřad proti podvodům (OLAF) se v dubnu 2012 zaměřil na stavbu Centra technického vzdělávání Ostrov, jehož zřizovatelem je Karlovarský kraj. Škola má vrátit 355 milionů korun, český antimonopolní úřad vymáhá pokutu 300 tisíc korun. Řízení nejsou ukončena, škola loni zaslala údajné důkazy, že nepochybila.

- Kraj by měl vrátit také kompletní dotaci EU 63 milionů korun na rekonstrukci Becherovy vily v Karlových Varech. Daňové řízení bylo zahájeno loni v září a dosud běží. * Hned u tří silničních projektů (včetně obchvatu Chebu), které ještě nejsou dostavěny, hrozí přesun části dotací do nezpůsobilých výdajů. Kraj by tak peníze z EU nemohl použít. Celkem jde o 84 milionů korun.

- Na dohromady 9,5 milionu korun vycházejí sankce, které loni na základě kontrolního protokolu dopravních terminálů v Mariánských Lázních a Chebu vyměřil kraji dotační úřad ROP Severozápad.