Paříž - 13.11.2015

Vyjadřujeme soustrast a podporu všem Pařížankám a Pařížanům. Teroristické útoky, ať jsou prováděny ve jménu čehokoliv nebo kohokoliv, jsou absolutně neakceptovatelné.

Je nutné připomenout, že tyto útoky jsou dílem deviantní menšiny radikálních islamistů. Celá řada muslimů našla svůj domov i v Karlových Varech, většinou ze zemí bývalého Sovětského svazu. Žijí tady, pracují, odvádějí daně. Není možné je všechny zahrnout do jednoho pytle. 

Jindřich Čermák

 

Zároveň sdílíme text mladého znojemského politikia Jakuba Krainera, který plně vyjadřuje náš postoj: 

Evropu už dvě století charakterizují hesla francouzské revoluce. Liberté, égalité, fraternité. Jsem přesvědčený, že jejich správné pochopení a aplikování nás přivedlo až sem. K bohatství, prosperitě, neomezeným možnostem.

Rád bych připomněl slova Margret Thatcherové. Před 31 lety, 1 měsícem a 1 dnem na ni a na její stranu byl spáchán teroristický útok na konferenci v hotelu v Brightonu. Výbuch zasáhl i její apartmá, zemřeli tam její blízcí. Tu noc podávala hlášení na policii a přepisovala svou řeč. Ráno konzervativcům a celému světu řekla:

"Fakt, že jsme se tu teď sešli, sice šokovaní, ale klidní a odhodlaní, znamená, nejenže neuspěl tento útok, ale že žádný pokus zničit demokracii pomocí terorismu neuspěje!"

Připomínám, že za útokem stála IRA. Irská republikánská armáda. Odsouzení a opovržení si zaslouží každý útok na nevinné lidi. Já bych rád viděl i jednotnou akci proti strůjcům takových zvěrstev.

Dovolím si k tomu ještě jednu poznámku. V roce 2001 mi bylo 13 let. Většina spolužáků i učitelů mě tehdy měla za magora, protože jsem schvaloval a obhajoval Bushovu preventivní válku. Sorry, ale už tehdy jsem cítil, že 11. září není poslední. Brzy přišel Madrid, Paříž, Londýn. Bál jsem se o sestry, když nebraly telefon. Od té doby se můj názor prakticky nezměnil.

1. Jsem hrdý na naši civilizaci. Když se cítíte být uráženi humorem Charlie Hebdo, já říkám, že k naší civilizaci patří!

2. Muslim nerovná se terorista. Muslimská obec v ČR dnes rázně odsoudila pachatele těchto hrůzných činů a vyjádřila soustrast obětem. "...opět důrazně opakujeme, že tyto činy nemají a nikdy nic neměli společného s islámem. Ti co je páchají jsou pouzí nihilisté." Pokud si tuhle zkratku rádi děláte, znovu opakuji, že si ji děláte mylně!

3. Je jedno, jestli na civilizaci útočí IRA, BOKO HARAM, islamisté, NSDAP, Stalin nebo Kimové. Každý takový útok, byť vzdálený, cítím jako útok na sebe. Necítím se být vlastencem a hrdým Čechem, ani hrdým Evropanem, ale hrdým světoobčanem! Rád bych viděl společný postup OSN nebo alespoň její liberální a demokratické části v potírání zla ve světě.

4. Evropa velmi zpohodlněla. O minulém víkendu jsme to kritizovali s Eikem, německým bankéřem. Dáváme na obranu mnohem méně financí, než jsme se zavázali ve spojeneckých smlouvách. My spoléháme na větší státy, Německo a Francii. Že "s tím něco udělají". Oni zase spoléhají na Američany. A celý svět potom nenávidí USA za vměšování do cizích záležitostí. Pojďme s tím něco udělat společně. Kdo, když ne my? Kdy, když ne teď?

Důležitá věc, kterou chci dnes světu sdělit, je apel na pochopení toho podstatného, proměny světa. Dnes už nikoho neochrání plot nebo uzavřená hranice. Svět se provázal a žijeme v jedné globální vesnici. Neexistují "vzdálené" problémy Německa, Řecka, Sýrie, Ukrajiny. Všechno jsou to naše problémy. Dotýkají se nás v lepším případě ekonomicky. V horším případě lidsky. Proto nemá valného smyslu přemýšlet o malých a krátkodobých řešeních. O co těžší je to v krizové chvíli, o to potřebnější je myslet strategicky a v dlouhodobém horizontu.

Cítím jako nutné postupovat společně. Jako Evropa. Jako demokratický svět. A věřit, že se k nám Rusko a Čína časem přidají. Žádný strom neroste do nebe, ani Putin nebude Rusko a okolí terorizovat věčně.

Přestaňme ale schovávat hlavu do písku a vyzvěme naše představitele, politiky, státníky, k akci. Islámský stát si zaslouží být rozdrcen!

Stejně jako tenkrát, i dnes stojím na straně svobodného světa a preventivní války, do které se přirozeně nikomu nechce. Proč by měli naši vojáci umírat na vzdáleném místě proti nejasnému nepříteli? Protože je to potřeba na ochranu budoucí svobody, hesel francouzské revoluce, naší civilizace, nás samotných.

Krizi, kterou dnes svět prochází, můžete vnímat v současném významu slova jako "pronikavé zhoršení." Já ji ale chápu ve starších významech: "Oddělování", "rozhodnutí" a "obrat k lepšímu".

Zakončil bych opět slovy Margaret Thatcher o tom co lidé na celém světě opravdu chtějí. "Svobodně žít, svobodně utrácet své peníze. Den za dnem." K tomu Britům pomohla rozhodnou měrou. A vlastně nám všem. Na úplný závěr ještě citace jejího tatínka, prodavače v obchůdku, který po každém náletu nacistického Německa (rodina i s dospívající Železnou lady je trávila ve sklepě) prohlásil: "OK, we must clean now. Tomorrow, it will be business as usual."

Zkusme se k útokům postavit jako MT a její otec a bude platit to, co MT vzkázala otřesené společnosti před 31 lety, 1 měsícem a 1 dnem. Přežijeme, protože jsme silnější.