Pár festivalových poznámek

29.7.2014 /foto: font.cz/

Před necelým měsícem skončil nejubilejní 49. ročník karlovarského filmového festivalu. Jako každý rok se rozehrál kolotoč debat a diskusí, zda je festival pro město přínosný, jestli se z něho nestala jen akce pro „pár vipáků z Prahy", kteří zabrali celé město a že na filmy už stejně nikdo nechodí. Přes veškeré výhrady, které lze mít, se jedná o zcela jedinečnou událost, která alespoň na pár dní v roce zbavuje město provinčního rázu a východního odéru.

Festival - pro prasátka čtyřnohá i dvounohá. 
 
Roční příspěvek města činí osm milionů korun a další náklady nepřímo (zvýšená činnost policie, úklidové práce apod.). Za to každý rok Vary získají minimálně 12.000 lidí (část je samozřejmě místních), co si koupí tzv. festival pass, tedy jakési předplatné, a dalších několik tisíc lidí, co přijedou nasát atmosféru. To v době, která bojuje o každého turistu, není zrovna málo. Pozitivní důsledky takového přílivu pocítilo jistě hodně karlovarských živnostníků.
 
Nicméně máme tu celou řadu věcí, ve kterých by město mělo vystupovat mnohem rázněji a sebevědoměji. V první řadě to je čím dál tím větší zásah do veřejného prostoru. Letos byl na několik dní zavřen prostor před Mlýnskou kolonádou, což vedlo k přehuštění prostoru ve Vřídelní ulici. Obecně je potřeba narovnat podmínky tak, aby za pronájmy vskutku exkluzivních prostor, dostalo město odpovídající kompenzaci.
 
Další velkou bolístkou je trestuhodné nevyužívání prostor letního kina. Za situace, kdy ve městě dlí o několik tisíc lidí víc je nepochopitelné, že amfiteátr pro několik tisíc návštěvníků není v permanenci. Letošní vysoké návštěvy na koncert ELO a KSO za nepříznivého počasí, nebo necelých 3.500 diváků čekajících na Mela Gibsona (a následný film) opět ukazuje, že si lidé do výjimečných prostor v lázeňských lesích cestu najdou.
OCJJ