O co jim šlo?

29.3.2013

Komunisté a následně i socialisté nesouhlasili na zastupitelstvu, aby pokutu za machinace s evropskými dotacemi v programu ROP Severozápad platily kraje. Návrh zněl tak, že kraje zaplatí 50% pokuty (korekce - 2,5.mld) a na zbylých 50% si Kraj vezme bezúročnou půjčku od státu. V Ústeckém kraji byl tento návrh smeten ze zastupitelského stolu (koalicí KSČM-ČSSD), aniž by došlo k nějaké diskusi.

V našem kraji se věc jevila jinak, zvláště po úvodním slovu předsedy ROP ing. Navrátila (ČSSD), který poměrně objektivně celou historii sankcí popsal. Po široké diskusi, které se zúčastnili i zástupci ministerstev financí a místního rozvoje (dále politici kraje i veřejnost) se mohlo zdát, že původní návrh, proti kterému se rezolutně postavili jen komunisté, projde. Zvláště pak po sdělení MF, že je schopno okamžitě rozjet financování projektů ROPu v Karlovarském kraji i přes nedohodu v Ústí.

Po dvacetiminutovce, kterou si koalice vzala na rozmyšlenou, však bylo vše jasné. Koalice návrh financování nepřijala a bude pokračovat v jednání s Kalouskem, které již trvá zhruba rok a nikam nevede.

Otázkou zůstává, proč komunisté takto rozhodli. Z pouhé loajality ke svým ústeckým kolegům, nebo si troufají vyjednat s MF lepší podmínky. Anebo  koalice prostě nechce přiznat svojí podstatnou vinu na problémech ROPu? Čas vše ukáže. Hlavně jsme zvědavi, zda za ztrátu 2,5 miliardy půjde někdo bručet, nebo se vše promítne pouze do ztráty několika nepodstatných procent ČSSD a KSČM v příštích volbách.

OCJJ - OH