Nekecáme, nepolitikaříme, makáme - pro Varáky

20.5.2014 /foto: stavbykarlovarska.cz/

Už sedm let platí v Karlových Varech "stop stav" územního plánu. Rozpohybovat vše měl  nový územní plán, který je ovšem stále v nedohlednu. Na změnu přitom nejvíce netlačí majitelé pochybných pozemků, nebo nadšení stavitelé všemožných doubováků. Nyní chtějí investoři vytvářet pracovní místa, ale koalice v čele s KOA se za posledních pět let k ničemu příliš neměla.

Situace by se mohla nyní zlepšit a to zejména díky tlaku Jaroslava Fujdiara. Držme si palce.

  

Jak informují média:

Karlovarský Deník - 14.5.2015, Ivana Kalinová

Chybějící územní plán blokuje rozvoj města. Změní se to?

Už několik let připravují Karlovy Vary územní plán města. A přestože na něm intenzivně pracují, jeho konečná verze se stále odkládá. Což blokuje rozvoj města, protože investoři nemohou realizovat své projekty. Výjimky z územního plánu totiž zakázalo usnesení zastupitelstva. Stop stav už platí sedm let. To by se ale nyní mohlo změnit. Zastupitelé na svém úterním zasedání zavázali radu města, aby posoudila umožnění výjimek u těch projektů, kde investor slíbí vznik nových pracovních míst. Návrh podal opoziční zastupitel Jaroslav Fujdiar (hnutí O co jim jde?!).

 

Toto rozhodnutí zastupitelstva bylo reakcí na žádost podnikatelského inkubátoru Kanov, který v Karlových Varech ve Dvorech staví společnost EHC Czech. První etapa projektu už je dokončena, druhou ale firma realizovat nemůže právě kvůli stopce územního plánu. O výjimku tak zastupitele požádal Vojtěch Skopový s vysvětlením, že v první etapě společnost postavila jeden podnikatelský inkubátor a nyní má domluveného zahraničního investora na pokračování investic, které by přinesly až 350 pracovních míst. Jenomže lokalita je podle současného územního plánu pro stavbu nepoužitelná. "Chceme zároveň zažádat o evropské dotace, podmínkou je ale územní povolení. A kdy bude územní plán dokončen, to nám nikdo není schopen sdělit. Možná až v roce 2018," vysvětlil zastupitelům Vojtěch Skopový. 
V žádosti o výjimku z územního plánu jej podpořil zastupitel Jaroslav Fujdiar, který zdůraznil, že zastupitelstvo by mělo tento stav přehodnotit. "Podporu zaměstnanosti jsme měli všichni ve volebních programech. Přinese to práci lidem.Šlo by o pár projektů, které by ale mohly přinést stovky pracovních míst," vysvětlil Fujdiar.

 

Přestože zastupitelé s návrhem na tyto výjimky z územního plánu vesměs souhlasili, musí se nyní nejprve prověřit, zda povolení změn bude vůbec možné a nebude kolidovat s platnými zákony.

Není to totiž v samosprávné gesci města, rada musí zjistit, jestli to pravidla umožní. A není také jisté, zda eventuální změna v územním plánu nebude trvat déle než přijetí nového územního plánu. Upuštění od jednoznačného zamítání všech žádostí podnikatelů o změnu územního plánu by se dotklo i některých dalších projektů. Žádosti už město eviduje, ale zatím všechny striktně odmítá. V Tašovicích, v zatím nezastavitelné lokalitě, by chtěla obchodní centrum postavit společnost Designer Outlet Shopping Center. I tam by našly práci desítky lidí. Bývalou a opuštěnou solivárnu v centru města by zase chtěla využít pro obchodně - kancelářské centrum s kinem společnost Karlovarské minerální vody. Na dokončení územního plánu ale čeká i město. Až poté může například rozhodnout o využití bývalé tuhnické vodárny. Kvůli územnímu plánu se také neustále odsouvá výstavba kolem dolního nádraží.

 

Mladá fronta DNES - 18.5.2015, Vladimír Zedník

Změna územního plánu je na dohled. Může přinést stovky pracovních míst   

První krůček k tomu, aby bylo možné v Karlových Varech stavět na dalších místech, kde pak mohou získat práci stovky lidí, udělali karlovarští zastupitelé. Doporučili radním, aby odvolali letitý stop stav ve změnách územního plánu. Městská rada bude o změně rozhodovat v úterý.

Karlovarskou společnost EHC Czech tlačí čas. Ještě letos by ráda na pozemcích bývalého areálu Kanov ve čtvrti Tašovice začala stavět nový závod o rozloze 3 696 metrů čtverečních. V tomto provozu má vzniknout celkem 390 nových pracovních míst. Podmínkou je ale kolaudace stavby v roce 2016. A v tom je kámen úrazu.

"Bohužel, převážná část nových staveb je plánovaná na pozemcích, které jsou ještě podle platného územního plánu Karlových Varů nezastavitelné," konstatoval jednatel společnosti EHC Czech Petr Haak. Dodal, že podnikatelský záměr firmy je reálný, ale kvůli absenci nového územního plánu není možné dodržet původně plánované termíny. Proto je ohrožené i financování celého objektu. Investoři nemohou stále čekat

Stopku vystavili investorům radní už v roce 2008, kdy na magistrátu vládla koalice ODS a ČSSD. Nepřipustili žádné změny územního plánu.

"Stop stav měl tehdy svůj účel, protože se pracovalo na novém územním plánu. Všichni mysleli, že bude hotový do roku 2012. Jenže kvůli stovkám nevyřízených připomínek se vše protáhlo. Investoři, kteří nejsou v kolizi s novým územním plánem, ale nemohou čekat do nekonečna," uvedl zastupitel za O co jim jde?! Jaroslav Fujdiar.

Na květnové jednání zastupitelů v hotelu Národní dům přivedl projektového manažera firmy EHC Czech Vojtěcha Skopového. Ten zastupitele i vedení města informoval o problémech. A uspěl.

"Zastupitelé mimo program přijali Fujdiarův návrh na usnesení a uložili radním přehodnotit svůj dosavadní stop ve věci řešení změn územního plánu tak, aby se přistoupilo k pořizování změn, které pomohou zvýšit zaměstnanost ve městě," sdělil mluvčí magistrátu Jan Kopál.

V roce 2014 společnost EHC Czech dokončila v Kanově I. etapu nového areálu. Vznikl tak podnikatelský inkubátor pro inovační firmy a poloprovozní hala.

"Do dalších hal, plánovaných v II. etapě, chce výrobce elektrozařízení sloučit své továrny z celé republiky, aby v Karlových Varech vznikl jediný závod," uvedl projektový manažer Vojtěch Skopový. V sázce je 640 pracovních míst

Zatím jen na papíře existují i plány Karlovarských minerálních vod na oživení nevyužívaného areálu u bývalé solivárny. Firma tam chce zainvestovat multifunkční objekt, který by mohl zahrnovat jak obchodní prostory, tak i prostory pro volný čas, kancelářské prostory a případně i byty. Společnost ale jako spousta dalších investorů narazila na rozhodnutí radních z roku 2008.

Ve stejné situaci je i outletové obchodní centrum, které má vyrůst na městských pozemcích mezi krajským úřadem a hypermarketem Globus. Práci by mělo ve 160 obchodních jednotkách dostat 640 zaměstnanců. Další místa jsou plánovaná pro obsluhu v restauracích, údržbáře a ostatní pracovníky. Zajímá vás dění v krajích?

Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.

"Ve Varech je velký nepořádek, který zdržuje projekt. Nejde nám to do hlavy. Dva roky nám na magistrátu slibují změnu územního plánu a nic se neděje," zlobil se už loni zástupce německého investora Ronald Fritsch.

Nyní se ale situace díky rozhodnutí zastupitelů zásadně změnila. Jejich květnovým usnesením se budou v úterý zabývat členové Rady města Karlovy Vary. Jak hlasování dopadne, zatím ale není jisté.

"Pokud dokážeme uvolnit změny územního plánu vedoucí k vytvoření nových pracovních míst, bude to jenom dobře. Myslím si, že reálný termín vydání nového územního plánu je začátek roku 2017," řekl primátor Petr Kulhánek.