Návrat starých pořádků aneb hokejová koalice?

25.6.2014 /foto: Deník Sport/ 

O svébytný výkop letošní předvolební kampaně se postaral generální manažer HC Energie Miroslav Vaněk. Na setkání s fanoušky, které proběhlo minulý čtvrtek, i na oficiálních webových stránkách hokejového klubu zcela jasně vyjádřil hokejové politické preference - volte jen ty, kteří do hokeje nasypou další miliony. A to buď přímo z městské kasy, nebo prostřednictvím těch „správných" firem. Podle představ hokejistů to má být ČSSD, ODS, ANO a hnutí Karlovaráci, ve kterém se angažuje Tomáš Hybner.


Hurá, mám dalších třicet milionů z Vašich daní!

 

Vaněk na setkání (a webových stránkách) městu vyčetl, že jeho podpora je nedostatečná. „V posledních 4 letech, kdy je u moci stávající zastupitelstvo, muselo vedení našeho klubu vytrvale bojovat s nepochopením. Byly to velmi těžké čtyři roky a pokud by se politická situace nezměnila a stávající skupina zůstala u vedení, bude velmi těžké hokej, a to nejen extraligový, v Karlových Varech udržet. S prezidentem klubu Ladislavem Trubačem a majitelem klubu Karlem Holoubkem nemáme sílu další 4 roky s tímto nezájmem bojovat," říká doslova Vaněk.

Musíme konstatovat, že velmi nefér je to právě vůči současnému vedení radnice). My pravidelně kritizujeme současnou koalici za velmi nadstandardní přístup k hokejistům. Ti dostávají od města zhruba tolik, co za časů Keřky a Hybnera. Kromě pravidelných příspěvků získává klub i mimořádné příspěvky z rozdělování peněz hazardu (většinu) a také platí zlevněný nájem v hale. Příjem - zhruba 25 milionů korun, za pronájem haly se pak zaplatí přibližně 8 milionů. Podmínkou je užití peněz na mládežnický hokej. Přitom ještě před pár lety se z této dotace platila výbava špičkových hokejistů a vybavení aut pro vedení.

Celková dotace z veřejných rozpočtů je ještě navýšena o čtyři miliony korun, které hokejisté dostávají od kraje. Dohromady tedy necelých 30 milionů korun získává HC Energie z veřejných peněz. Zhruba polovina rozpočtu klubu. A to v okamžiku, kdy se všem ostatním sportovním klubům příspěvek výrazně krátil, protože město zkrátka nemá peníze.

Peníze nejsou i z toho důvodu, že je odčerpává velmi drahý provoz hokejové haly a splácení úvěru za tuto předraženou hračku. Stavba obdobné haly v Třinci (vše je podle projektu liberecké areny), stála soukromého investora zhruba 700 milionů, a to na ni ještě získal dotace z evropských fondů. Mnozí si vzpomenou, jak se bývalý primátor Hauptmann prsil, že v Karlových Varech jsme postavili dvě haly za cenu jedné (1,3 miliardy).
 
„Zaplať pánbůh za ODSku," řekl doslova Vaněk. Ano, zaplať pánbůh jemu a několika málo vyvoleným firmám. A to ani nemluvě o dlouhodobém pronájmu výdělečné karlovarské teplárny majiteli hokejového klubu, který byl tlačen právě ODS a ČSSD (z předvolebního prodloužení pronájmu jsme před čtyřmi lety psali reportáž ZDE).
 
Není se čemu divit, že kromě politiky si manažer hokejistů také postěžoval na veřejné zakázky. Je jich málo a stavební firmy tím méně sponzorují hokej. Zde ovšem pan Vaněk zapomněl uvést, že vyhrát by měla vždy jen ta správná firma. To bylo běžné právě v letech minulých, kdy byla radnice pod vlivem oblíbených hokejových stran.
 
Je zajímavé, že kromě dvojčat ČSSD-ODS a hnutí, které stoj na bedrech Tomáše Hybnera (kauzy Lázně III, Lázeňská 1, 3, 5, či prodej golfu ani netřeba zmiňovat), si hokejisté chválí také hnutí ANO. Jedním z kandidátů Babišova hnutí má být i prezident hokejové klubu Ladislav Trubač. Bylo by smutné, aby hnutí, které se prezentuje bojem proti korupci a odpovědným hospodařením, bylo reprezentováno typickým zástupcem starých pořádků, který v letech 2002-06 neváhal hlasovat pro všechny problematické kauzy města.