Nadace a město

6.4.2017 

Mám velmi rád sci-fi sérii Isaaca Asimova Nadace. Jsou to chytře a napínavě napsané knihy, které se hodně opírají o lidskou psychologii a svobodu vlastního jednání. Často se v nich objevuje také téma politické odvahy. Ta nám leckdy chybí a připadá mi, že ve městě dvojnásob. Jednou z částí této chybějící odvahy je skutečně transparentní radnice, kdy každá koruna, která z veřejných rozpočtů někam směřuje, je jasná a snadno dohledatelná. Místo toho vedení města vymýšlí nové a nové nepřehledné struktury, jejichž výsledky jsou diskutabilní. V případě Nadace města Karlovy Vary se nic vymýšlet nemuselo - prázdná skořápka nyní našla nový obsah. Smutné je, že slouží doslova k praní peněz.

Hokejová nadace 

Městská nadace vznikla jako nápad velké koalice ODS-ČSSD v roce 2005. Původně měla sloužit k přerozdělování části peněz, které město dostává za povolování hazardních přístrojů. Jediným dlouhodobým výrazným přispěvatelem do nadace tak byla SLOT game Milutina Periče - v roce 2008 měl dokonce uhradit část splátky za budovu Lázeňské 1 právě příspěvkem do nadace (jednalo se o celkem deset milionů korun).

 Stejné tváře, o deset let dříve

Už od počátku bylo jasné, že nadace bude čistě politickou hračkou - do správní rady byli dosazeni politici z těch správných velkokoaličních stran - současný předseda Jiří Vaněček (ODS) je v čele nadace od roku 2008, kdy vystřídal hrobnici karlovarské kultury Moniku Makkiehovou. Místopředsedkyně Jana Petříková (dříve ČSSD, naposledy kandidovala za Volbu pro Karlovarský kraj, která má blízko k Tomáši Hybnerovi) je ve správní radě dokonce od roku 2006. Během těch dlouhých let nebyla žádná snaha od těchto představitelů nadace dát jí důvěryhodnou a transparentní tvář.

Obecně nemám s městskými nadacemi problém - mohou být funkční a při dobré práci prospěšné. Pěkným příkladem je Nadace 700 let města Plzně, která v západočeské metropoli úspěšně funguje už 24 let. V čele má respektovanou ředitelku a ve správní radě kromě politiků (do roku 2005 třeba strýc primátora Kulhánka) sedí i důvěryhodné osobnosti města.

Ve Varské nadaci moc důvěryhodných politiků nenajdete (kromě výše zmíněných ještě Viktor Linhart - který byl zapojen i do prodeje Lázeňské 1 a nově jmenovaní Jan Barta, který už v počtu funkcí dohání Michala Haška a Michaela Tůmová - tedy buď koalice nebo loajální ODS). Původní nápad byl, aby nadace rozdělovala granty pro kultury a sport a to místo komisí při radě města. Tvůrci obhajovali, že je „to mnohem pružnější, protože nadace o rozdělení peněz bude rozhodovat sama a nebude to tak už muset řešit zastupitelstvo," vysvětlovali pro Karlovarský Deník náměstkové Tomáš Hybner (ČSSD a Petr Keřka (ODS). Jen na nadaci pak podle nich bude záviset, podle jakého klíče peníze rozdělí. (zdroj zde).

Bylo by nesmírně tragické, kdyby tento krok vyšel - nynější rozdělování v komisích je pod kontrolou většího počtu lidí, zápisy jsou veřejné, občas o tom může rozhodovat i opozice a v některých komisích jsou aspoň také lidé, kteří dané problematice rozumějí.

K tomuto kroku se zatím město uchýlit nechce, naštěstí. Nicméně prázdnou schránku nadace využilo jinak - k praní peněz pro A tým hokejistů. Profesionální sportovní týmy jsou v České republice v drtivé míře soukromé firmy. A jako na soukromé firmy na ně pohlíží legislativa a to i ta evropská. A v ní platí pravidlo o podpoře de minimis, což je veřejná podpora malého rozsahu - svojí výší neovlivňuje obchod mezi členskými státy EU, nenarušuje ani neohrožuje hospodářskou soutěž. Za poslední 3 roky nesmí celková podpora poskytnutá v režimu de minimis jednomu subjektu přesáhnout hranici 200 000 EUR . V minulých letech činila tato podpora pro A tým HC Energie 199.796 € (podpora pro juniorské týmy se vytváří tak, že se pod hokejovými kluby udělají spolky, která jsou de iure neziskovými organizacemi, jejich podpora je tedy uznatelná).

V minulosti hokejový klub z podpory pro mládež zcela bezostyšně platil výbavu pro A tým, pro zpřísnění kontroly ze strany města (bylo to zejména zásluhou Jiřího Kotka) se začalo přemýšlet o tom, jak na „muže" peníze získat. Nejdříve se to zkoušelo přes „reklamu" - hokejisté v minulých letech získali deset milionů za propagaci města. To je mimochodem více, než kolik má na reklamní činnosti Infocentrum města.

V tuto chvíli vstupuje nadace do hry. Město pošle do nadace peníze, aby ta je obratem poslala hokejistům A týmu. Částka sice musí projít zastupitelstvem, ale je pak na nadaci, komu peníze pošle. Funguje tedy jako pračka peněz a jediným účelem je obcházení platné legislativy. Což vlastně primátor i nepřímo přiznal na zastupitelstvu. 

Primátor se pak v tisku holedbá, jak nadace funguje (vizte zde). No, není to prostě pravda. Nadace nebyla schopna získat peníze od malých i větších dárců, protože není důvěryhodná. A nikdy nebude důvěryhodná, pokud bude zcela politická.

Vracíme se k té politické odvaze. Místo přeměny na respektovanou organizaci se jen potvrzuje účelovost a politický charakter městské nadace. Přidává se tak k ostatním městským firmám, které fungují jako prodloužené politické organizace ČSSD a ex-ANO. Doufám, že se politická odvaha někdy do Varů vrátí.

JČ - OCJJ