MF DNES: Předvolební kampaň ve Varech začala tvrdě. Ukazuje losovačku

10.6.2010
Konfliktem začala v Karlových Varech předvolební kampaň pro podzimní komunální volby. Reklamní gentura W&P odmítla vylepit sdružení O co jim jde?! protiradniční plakát s karlovarskou losovačkou.

Plzeňská reklamní agentura W&P zdůvodnila svůj krok tím, že obsah plakátu někoho napadá. Sdružení navíc tvrdí, že agentura, která dostává zakázky od magistrátu, zničila na poslední chvíli billboard, který byl připravený na vylepení. „Chtěli jsme si v agentuře tento pátek plakát vyzvednout a sami vylepit jinde. Je ale zničený. Agentura si nechce naším billboardem znepřátelit magistrát, aby nepřišla o kšefty,“ řekl člen družení Jaroslav Fujdiar. S prvním plakátem, který visí v karlovarské okrajové čtvrti Stará Role, lidé ze sdružení problém neměli. Reklamní plocha totiž nepatří agentuře W&P. S ní sdružení uzavřelo smlouvu na pronájem billboardu v Západní ulici, která patří mezi nejživější částiměsta.

„Grafickou podobu kampaně jsme dostali dva dny před výlepem. Rozhodli jsme kontroverzní plakát nevylepit. Nechceme být spojovaní s napadáním dalšího subjektu, zesměšňovat nebo říkat, že se něco dělá dobře nebo špatně,“ vysvětlil šéf plzeňské agenturyW&P Libor Pokorný. Dodal, že agentura má právo se rozhodnout. W&P neúspěšně nabídla, že vylepí plakát s jiným motivem, nebo zajistí plochu u jiné agentury. Billboard už není k použití. Čtyřiadvacet hodin před vylepením se totiž musí předmočit. „Lepiči už začali pracovat, ale já jsem je zastavil. Zajistili jsme výrobu nového plakátu a vzniklou škodu nahradíme,“ vysvětlil Pokorný.

Vedení magistrátu nevadí, že sdružení si pro předvolební kampaň vybralo karlovarskou losovačku. Karlovy Vary při ní v roce 2007 vybíraly dodavatele víceúčelové haly. Radnice dostala za nestandardní losování půlmilionovou pokutu.

„Panebože, nevím, proč by nám měl billboard vadit. My také budeme vylepovat. Je věcí každé strany, co bude mít na billboardech, které si platí,“ uvedl náměstek primátora Petr Keřka (ODS). O tom, na jakém místě kandidátky ODS Keřka bude, rozhodnou straníci na pondělním sněmu karlovarské ODS.

Občanské sdružení O co jim jde?! už má jasno. Lídrem je předseda Otmar Homolka. Sdružení si přispíšilo s volební kampaní. Aby se mohlo přeměnit ve volební hnutí, musí nejprve nasbírat tisíc podpisů. Chybí jim třetina.

Do voleb se chystají vedle velkých stran, jako je ODS, ČSSD, KSČM, i ti menší. Bývalý zástupce SNK - Evropští demokraté Jaroslav Růžička je bez politické příslušnosti. Síly spojí s Alternativou, jejímž manažerem je Jiří Kotek. Jeho cílem se sjednocení opozice.

„Otázka lídra Alternativy a konkrétního obsazení kandidátky je otevřená. Otevíráme prostor pro občanské iniciativy, aktivní občany a další neparlamentní strany, jako KAN, Občané.cz, SNK - ED, VPM a další,“ řekl Kotek. Jednání podle něj avizovali i Zelení a Věci veřejné.

Karlovarská občanská iniciativa má v zastupitelstvu tři mandáty. „Teď si brousíme zuby na dvanáct,“ uvedl lídr Petr Kulhánek. Na 20. místě kandidátky je hudebník a herec Ladislav Gerendáš. Do voleb jde mimo jiné proto, aby zachránil letní kino. Nováčkem má být nově založená politická strana. Její členka,městská zastupitelka Monika Makkiehová zatím neví, jestli bude na kandidátce.
Vladimír Zedník