Letní kino

27.6.2011

Po letech si lidé řeknou: Jdeme večer do letňáku   (MF DNES)
Přes deset let pustlo karlovarské letní kino. Zítra v osm hodin večer uvítá první návštěvníky. Lidé si před promítáním pohádky Tři veteráni prohlédnou promítací kabinu a další prostory. Na tom, kolik přijde diváků, závisí osud kina při festivalu

KARLOVY VARY Při zítřejším slavnostním otevření zrekonstruovaného letního kina půjde o hodně. Při festivalu jsou totiž v přírodním amfiteátru naplánované jen doprovodné kulturní akce. S promítáním festivalových filmů se nepočítalo. Změnit to může zájem diváků.
„Pořadatelé Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary čekají, kolik přijde v sobotu při oficiálním otevření letního kina diváků. Když bude první den o kino o velký zájem, tak festival přehodnotí své plány a promítat se může každý den po půlnoci do dvou hodin,“ řekl šéf Městské společnosti KV City centrum Jaroslav Fujdiar. Pod jeho vedením pracovaly od začátku ledna desítky dělníků, kteří odvedli práci za osm milionů korun. Poslední dva dny před otevřením se pracuje v kině nonstop.

* Jak bude vypadat den otevřených dveří?

Promítat zdarma se začne ve 21.45 hodin. Návštěvníky ale začneme pouštět do letního kina už v osm hodin večer. Otevřeme všechny prostory, i nezrekonstruovaný klub Cinema pod jevištěm. Když budou peníze na opravu, v klubu přivítáme Nový rok 2012. Tato sobota vlastně bude takový prohlídkový den. Lidé se dostanou do promítárny. Ukážeme velké reprobedny, které byly v minulosti schované za promítacím plátnem a další technické vymoženosti. Ve středu jsme například vyzkoušeli promítačku na DVD filmy. K poslechu budou hrát příchozím někteří zaměstnanci společnosti KV City centrum. Přišlo za mnou devět Romů, že mají kapelu a jestli by prý nemohli zahrát. Mohli. Poslechl jsem si je, aby z toho nebyla ostuda. Muzikálně jsou velmi zdatní. Zahraje i sólista na harmoniku.

* Co bude v kině v provozu?

Bufet, jedna z pokladen, všechny toalety – z toho jedny pro vozíčkáře, opravená tribuna a hlediště

* Při jednání zastupitelstva se do vás opozice pustila, že jste udělal z letního kina Kanárkov.

Bývalému náměstkovi primátora Tomáši Hybnerovi se nelíbily barevně natřené sedačky. Je jediný. Ohlasy davů lidí jsou jen kladné. Minulý týden jsem odvezl do kina vedoucího oddělení státní památkové péče pana Haidlmaiera. Barvy, které jsem nevybíral já, ale architekt, mu absolutně nevadily.

* Co bylo na celé rekonstrukci nejnáročnější?

První den, kdy jsme brousili lavičky, se lidé vzbouřili, že to dělat nebudou. Prý to nejde stihnout. Po každém jsem chtěl, aby mi denně obrousil deset lavic. Druhý den, než ostatní přišli do práce, jsem vlítl do kina. Za čtyři a půl hodiny jsem jich udělal deset. Od té doby jsem neslyšel, že něco nejde. Lidi nakonec dokázali udělat dvojnásobek práce, kterou jsem po nich požadoval. Největší radost mám z promítací kabiny a promítací plochy. Promítačům i firmě, která promítačky montovala, se kabina líbí. Při zkouškách se ukázalo, že se promítací plocha povedla, protože je ostrý obraz.

* Nemáte strach že vám vandalové zničí více než půlroční práci?

Máme nainstalované napojení na pult centralizované ochrany u Městské policie Karlovy Vary. Všechno jistí čidla. Největší škody by mohli vandalové udělat v promítací kabině. Tu proti vloupání navíc jistí mříže přes okna a dveře.

* Komu vděčí kino za záchranu?

Pěti lidem, všichni ostatní se na mě vykašlali. Otočili až poté, co se ukázalo, že otevření letního kina nebyla předvolební utopie. Na prvním místě v žebříčku zásluh je Petr Kulhánek, dále Jaroslav Růžička, Josef Malý a Otmar Homolka. V letním kině by se nehrálo ani bez Ladislava Gerendáše, který spoluorganizoval petici za záchranu amfiteátru.

* Zlí jazykové říkají, že veřejné toalety málem byly až moc veřejné.

Koupili jsme dveře do všech záchodových kabinek. Ukázalo se ale, že jsou užší zárubně. Takové se dělaly jen za komunistů. Truhláři nakonec dveře upravili na poslední chvíli. Jinak by bylo do kabinek bez dveří vidět.

* Co znamenalo půl roku prací při obnově kina?

Odvezli jsme 250 kubíků odpadu a dalšího materiálu. Mezi sedačky jsme nanosili v kbelících beton, který má plochu 1150 metrů čtverečních. Z laviček jsme obrousili starý nátěr o ploše 3400 metrů čtverečních. V celém letním kině jsou nové nátěry na 12 tisících metrech čtverečních. Jde o fasády, promítací plochu, interiéry a další.

***

Na prvním místě v žebříčku zásluh je Petr Kulhánek, dále Jaroslav Růžička, Josef Malý a Otmar Homolka. Nehrálo by se ani bez Ladislava Gerendáše. »

FAKTA

Z doprovodného programu festivalu

1. července 23.00 Letní kino Zahajovací film 46. MFF Karlovy Vary v Letním kině Na slavnostní premiéře znovuobnoveného Letního kina bude uveden zahajovací film 46. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jana Eyrová (Velká Británie, 2011), který podle slavného románu Charlotte Brontëové natočil jeden z nejuznávanějších mladých režisérů současnosti Cary Fukunaga. Vstup zdarma.

3. července 20.00 Letní kino Goran Bregović K na podporu Nadace Taťány Kuchařové Krása pomoci vystoupí Goran Bregović & Svatební a pohřební orchestr s předkapelou Gipsy.cz. Vstupné dobrovolné

4. července 23.00 kino Drahomíra M. K. Collective - fusion jazz

6. července 20.00 Letní kino Slavnostní večer města Karlovy Vary Karlovarský symfonický orchestr, Big Band Felixe Slováčka, nejkrásnější hudba z českých a světových filmů: Kdyby tisíc klarinetů, Kristián, S tebou mě baví svět, Noc na Karlštejně, Popelka, Sedm statečných, Růžový panter, Rocky, Země, odkud přicházím, Tenkrát na západě, Někdo to rád horké, Evita, Flashdance, James Bond a další. Vystoupí Leona Machálková, Ladislav Kerndl, Felix Slováček st. a Felix Slováček ml.

7. července 22.00 Letní kino Reflex v Letním kině a film z edice Film X Film: Koncert (komedie/drama/hudební), Francie/Itálie/Belgie/Rumunsko, 2009, 119 min., režie: Radu Mihaileanu, hudba: Armand Amar, hrají: Aleksei Guskov, Mélanie Laurent, Dmitri Nazarov, Valeriy Barinov, François Berléand, Miou-Miou, Lionel Abelanski, Laurent Bateau, Ramzy Bedia, Roger Dumas, Guillaume Gallienne. Vstup zdarma

Foto popis| Barvy Lidé se budou moci usadit na barevné lavice.
Foto autor| Foto: V. Šlauf, MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský krajZdroj: Mladá fronta DNES | 24.6.2011