Konec matadora?

25.3.2013 /foto: karlovarsko.socdem.cz/

Dlouholetý krajský předseda ČSSD Jakub Pánik má velmi horkou půdu pod nohama. Nejdříve Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) ve své zprávě, která se týká našeho kraje, přímo hovoří o jeho podvodu a o střetu zájmů. Na základě tohoto hrozí našemu kraji až dalších 750 milionů korun pokuty. Na základě těchto odhalení karlovarská ČSSD tlačí na odvolání svého předsedy. To vše za situace, kdy je stále nejasná budoucnost ROP Severozápad a s ním i čerpání evropských peněz.

Osudem Jakuba Pánika se zabývají regionální média. Nejdříve se proláklo, že firma, kde dělal Pánik obchodního ředitele, získávala zakázky v rozporu se zákonem -
Stavební firma Prefa-Beton získávala zakázky, přitom porušovala zákon.

Následovalo odhalení OLAFu, které znamenalo přesné popsání konkrétních pochybení. Jedním z nich byla účast Jakuba Pánika na otevírání obálek s nabídkami na opravu Becherovy vily, přesto že nabídku zaslala i firma, jejímž byl tehdy obchodním ředitelem - Karlovarskému kraji hrozí kvůli dotacím další mnohasetmilionová sankce.

V následném rozhovoru přiznal krajský předseda své pochybení v této věci -
V politice jsem za patnáct let udělal jedinou chybu, říká Jakub Pánik
.

Karlovarská ČSSD vycítila šanci na odstřelení dlouholetého předsedy - v současnosti jejich zástupci nemají výraznější stranický nebo exekutivní post a před sestavováním kandidátky do Poslanecké sněmovny tak mohou výrazně posílit své pozice. Odejděte, tlačí část politiků ČSSD na krajského předsedu Pánika a Je to otevřená válka, říkají lidé z krajské ČSSD o sporech ve straně.

Vše vyvrcholilo v nedělním odpoledni, kdy karlovarská ČSSD vyzvala Jakuba Pánika k odchodu - Karlovarská ČSSD vyzvala k odchodu předsedu Pánika