Karlovarský americký fotbal má své reprezentanty

8.8.2014

Historie amerického fotbalu, která padá do 19.století, má v Česku tradici sotva dvacetiletou a na Karlovarsku necelá dvě léta. Přesto chodí na zápasy tohoto zajímavého a divácky atraktivního sportu několik set diváků a směle tak může v diváckém zájmu v Karlových Varech konkurovat fotbalu běžnému. Navíc se zástupci karlovarského týmu Warriors dostali i na soustředění české reprezentace. Hlavní trenér týmu, Jan Klíma, dvojka na společné kandidátce Hnutí O co jim jde?!, KDU-ČSL, Pirátů a Strany zelených se tam po právu může dmout pýchou.

Typický výjev ze hry

Karlovarští Warriors mají v reprezentaci dva zástupce a mám z toho upřímnou radost. Tým amerického fotbalu z našeho města existuje pouhé dva roky, v obou odehraných sezonách jsme byli svým sokům na kolbišti silnými soupeři. Jedním ze základů kádru je bratrská dvojice Doležalů. Jak Lubomír, tak i Tomáš hrají v americkém fotbale na obranných pozicích. Obraně se v letošním ročníku dařilo, a tak byli bratři vybráni, aby reprezentovali tým i naše město na výběrových kempech českého národního týmu.

Bratři Doležalové 

Oba sourozenci si na výběrových kempech vedou dobře, což je pro karlovarský tým a sportovní veřejnost našeho města velmi dobrá vizitka. Pro bratry je tato zkušenost úplnou novinkou, poprvé v životě se potkávají s velkým fotbalem. Karlovarský tým totiž hraje ligu se sníženým počtem hráčů. Běžně se americký fotbal hraje s jedenácti muži na obou stranách. Rozdíl mezi oběma typy je samozřejmě značný. Oba si ale zvykají rychle a jejich adaptace na tzv. jedenáctkový fotbal postupuje mílovými kroky.

Reprezentace už měla dvě zeštíhlující kola, bratři Doležalové prošli, a jsou tak aktuálně mezi 72 hráči českého týmu. Do zářijového přátelského zápasu s nizozemským výběrem chce český reprezentační trenér Daniel Leško vzít přibližně 60 hráčů. Šance pro oba bratry na nastoupení do zápasu 6. září v Praze je tak poměrně vysoká.

Velkým přínosem pro karlovarský tým bude skutečnost, že Lubomír i Tomáš absolvují s reprezentací velkou porci tréninků, v nichž sbírají zkušenosti, které budou moci předat svým spoluhráčům u nás v Karlových Varech. Reprezentaci vedou jen ti nejzkušenější trenéři, nabyté vědomosti a nové techniky pak budou pro celý tým Warriors obrovským přínosem.

A jak tým amerického fotbalu v Karlových Varech vznikl? Z nadšení a úmorné práce několika nadšenců, kteří založili občanské sdružení a pustili se do vod v našem region dosud neprozkoumaných. Již po několika měsících se rodící tým zúčastnil halového mistrovství České republiky a zanechal na soupeře i organizátory velmi dobrý dojem.

Velká show se může dělat i ve skromných podmínkách

Mezníkem se stala sobota 20. dubna 2013, kdy byl odehrán historicky první zápas amerického fotbalu v Karlovarském kraji.

Jan Klíma, hlavní trenér Warriors Karlovy Vary