Jeden Vaněk za deset čertů

12.10.2015

V minulém týdnu se magistrát rozhodl, že se po dlouhé době zase jednou zeptá občanů. Tématem vášnivých diskusí se stala socha čerta od Jaroslava Róny, který zůstal poněkud zapomenut před Tržní kolonádou, takřka hned naproti Vřídlu. Bronzový, půltunový čert má hodnotu 2,5 milionu korun, které Róna za sochu požaduje. Nedokážu posoudit, zda je to adekvátní suma. Častým argumentem odpůrců sochy je, že by ty peníze věnovali raději na něco užitečnějšího. A další "užitečný" čert se o ně hned přihlásil.

 

Čert za dva a půl milionu

Karlovarští hokejisté se nacházejí v těžké situaci. Po utáhnutí kohoutků ze strany Sokolovské uhelné, která je po městu druhým nejvýznamnějším sponzorem klubu, se rozpočet ve výši kolem 70 milionů korun daří naplnit jen velmi těžko. Navíc začátek sezony nevyšel ani po sportovní stránce. Klub zatím bodoval pouze dvakrát a fanoušci velmi zřetelně dávají nelibost s předváděnou hrou.

V tomto okamžiku vstupuje generální manažer hokejistů Vaněk s požadavkem, aby města poskytlo A týmu HC Energie tři miliony korun. A to formou peněz získaných z provozování herních automatů.

 Hokejový prosík

Pro tento rok získala HC Energie z veřejných rozpočtů celkem 27 milionů korun - 23 miliony od města a čtyři miliony od kraje. 20 milionů má oficiálně směřovat na mládež, sedm milionů pak na nájem ledových ploch KV Areny. Zda je skutečně celých dvacet milionů využito ve prospěch mládežnického hokeje je velmi diskutabilní.

Hokejová Jihlava, i když hraje nižší soutěž, má mládež v nejvyšších soutěžích. A stejně jako karlovarský klub má status Akademie ČSLH, což je síť hokejových klubů, které musí splňovat určité standardy pro mládežnický hokej. Přesto stojí jihlavský klub mládež ročně osm až devět milionů korun (příspěvek města a kraje je celkem čtyři a půl milionu korun). A to se občas povede hospodařit se ziskem. Vážně je karlovarská mládež dvakrát dražší a lepší než jihlavská?

Pokud by zastupitelstvo podporu schválilo, dostali by letos hokejisté těžko uvěřitelných 30 milionů z veřejných rozpočtů během jednoho roku. To je cena deseti Rónových čertů. A to samé se bude opakovat i příští rok. Jeden Vaněk stojí tedy deset čertů...

 

Čert za třicet milionů 

I když mám hokej velmi rád a pravidelně na něj chodím dobrých dvacet let, musí mít podpora nějaké hranice. Město se nemůže stát sponzorem, který platí takřka polovinu všech nákladů.

A za ty extra tři miliony bych raději koupil tu sochu.

JČ - OCJJ