JAK DOBŘE PŘIPRAVIT KARLOVY VARY KE VSTUPU DO UNESCO?

Stávající vedení města Karlovy Vary se po 8 let zabývá přípravami na případný zápis KV na seznam UNESCo. Zde bylo jistě odvedeno hodně práce. Bohužel se ovšem radnice nezabývá záležitostí koncepčně. Proto není vůbec připravena na to, jak v případě úspěchu maximalizovat výhody a minimalizovat nevýhody zápisu. Jak jsem ověřil u klíčového člena týmu zajišťujícího vstup, vedení města vůbec netuší, jaké problémy mohou vzniknout a jak je tedy bude řešit. Přičemž ke vstupu může dojít již v roce 2020. O jakých problémech je řeč?

 

To nám mohou ukázat příběhy měst, která již do UNESCo vstoupila. V Českém Krumlově, Mikulově a Praze, ale i např. v Benátkách nebo Dubrovníku vidíme, že místní lidé protestují proti zátěži způsobené nadměrným turismem. V těchto městech již zjistili, že samotný vstup do UNESCo do obcí přivádí především půl až jednodenní návštěvníky, kteří městu nic nepřinesou (nic zde neutratí – kromě drobných za kávu a bagetu), zatímco vstup do UNESCo je pro město, vlastníky nemovitostí nebo např. zájemce o nájem bytu trvale nákladnou záležitostí. V KV k tomu navíc přistupuje fakt, že jsou lázeňským městem, jeho z principu poklidný provoz je třeba skloubit s očekávanými davy turistů a skutečnost, že potřebujeme najít cestu, jak vrátit místní do lázeňského centra, které v minulosti dobrovolně opustili.

 

Řešení O co jim jde?!:
Proto budou naši zastupitelé požadovat komplexní přípravu na vstup do UNESCo, včetně aspektů uvedených výše tak, aby v případě vstupu převládla pozitiva. Takový postup nám umožní, abychom nemuseli za pár let konstatovat ve shodě s prvním porevolučním starostou Českého Krumlova Janem Vondroušem, který inicioval vstup Českého Krumlova do UNESCo – cituji: „Kdybych věděl, že to dopadne takhle, snad bych se do toho ani nepouštěl.“ Konec citátu.
Jak se tedy připravit? Převzetím zkušeností od výše uvedených měst (která aktuálně hledají nástroje jak negativní důsledky vstupu eliminovat), nabídnutím dalších doplňkových cílů, „lákadel“ a „atrakcí“ ve městě i kraji (to vyžaduje vybudování potřebné infrastruktury), regulací turismu, omezením Airbnb, zvážením zpoplatnění vstupu do vybraných objektů nebo dokonce vstupu do památkové rezervace pro hromadné skupiny turistů například prostřednictvím nutnosti využít akreditovaného průvodce za úplatu (tak je to zavedeno např. v Pompejích), zajištěním parkovacích míst atd., atd.

 

Michal Odvody

K tématu možno čerpat další informace a podrobnosti ze zdrojů viz: 
https://www.respekt.cz/tydenik/2018/29/ukradene-mesto
https://ekonomika.idnes.cz/chorvatsko-…/eko-zahranicni.aspx…
http://www.katerinaseda.cz/ - projekt UNES-CO (2017–2019)
http://blog.aktualne.cz/blogy/eva-kislingerova.php… – text: Když Praha praská ve švech …
https://www.euro.cz/…/turismus-evropa-praha-amsterodam-1381…
https://nazory.aktualne.cz/…/r~f9dce3ac72bf11e7954a0025906…/