Horká brambora Císařských lázní opět na obzoru

5.12.2013 (článek o CL v KV Deníku ZDE)

   Hejtman Novotný svižně nabíhá na síť a chystá se k nechytatelnému backhandu, kterým elegantně odbije horkou bramboru CL do volnéhu růžku poloviny kurtu páně primátora Kulhánka. Game, set, match. Nebo, chcete-li, game over - hra skončila. Oba současní aktéři této hry si u sítě podávají ruce s trpkým usměvem, protože není jasní, kdo je vítězem. Budova Císařských lázní určitě ne. Tudíž zároveň ani město KV ani Kraj KV, na jejichž území tento bývalý skvost stále "straší".

   A teď vážně. S CL je to opravdu stále smutné, ba stále smutnější. Problémem jsou podle mého 2 věci. Dotace a tudíž financování stavby v nedohlednu a smysluplný projekt na rekonstruci a využití budovy taktéž. Plánovaná, degradující a drahá moderní vestavba kongresového sálu (kolikátý už v KV?), muzeum filmu, krajské muzeum, infocentrum města KV - to nebude to pravé ořechové, co "naplní dům" a zajistí aspoň částečnou návratnost investice. Město k Vary si již nemůže dovolit další megastavbu s nízkým využitím a žalostnou ekonomikou. Multihokejová hala, bazén a projektované míčová hala a centrum zdraví a bezpečí odsají ročně z městského rozpočtu desítky milionů korun a městští rozpočtáři již dnes krátí finance na opravy, údržbu a investice do majetku města na minimum.

   A teď babo raď. Je to opravdu těžké rozhodování, ale obávám se, že nás (karlovaráky) nemine. Je jen otázkou, kdy se ve Varech najde někdo, kdo bude mít odvahu problém CL opravdu a vážně řešit.

   Pozn: Ten odvážný by se mohl zamyslet i nad budoucností (nebo radši přítomností) druhé budovy do série - pro změnu lázní Alžbětiných. Tam to, i přes oslavné články v RL, také zavání průšvihem. Historický klenot (resp.městská společnost, která jej provozuje) v centru města je totiž každý rok ve ztrátě 6 mil. a před sebou má nedozírnou investici resp. opravu značně zchátralé budovy po všech stránkách.

OH-OCJJ