ČSSD připravila Karlovarský kraj o půl miliardy korun

22.8.2013 /foto: vary.idnes.cz/

 Půl miliardy? My nic...
 
V tomto týdnu dopadly na náš kraj hned dvě finanční rány. Ta první byla slyšet i díky obrovskému mediálnímu humbuku. Ta druhá prosvištěla tajně a krajští politici se k ní raději nehlásí. A dobře vědí proč - padá totiž čistě na jejich hlavy. Je potřeba říct to na rovinu a opakovat - politici ČSSD, KSČM a v menší míře ODS připravili nedůsledností a machinacemi náš kraj o půl miliardy korun.
 

Několikrát jsme se tomuto tématu věnovali i my. V rámci zjištěných chyb pokutovala Evropská komise Regionální operační program Severozápad souhrnnou korekcí ve výši dvě miliardy korun. Přitom zastavila vyplácení už schválených a hotových projektů a pozastavila přijímání projektů nových. To znamenalo obrovské problémy pro města a obce, které si musely na rozestavěné projekty půjčit nemalé prostředky (Karlovy Vary, Cheb).

Celá dvoumiliardová pokuta je sankcí za několik desítek špatných projektů v obou krajích ROPu Severozápad. Svůj podíl viny nese i ministerstvo financí, které, jakožto kontrolor v první instanci, nedůsledně tyto projekty dozorovalo. Proto se rozpoutala přestřelka mezi kraji a ministerstvem financí. Stručně řečeno - kraje machinovaly a ministerstvo dělalo, jako že to nevidí. Vše nakonec „vyřešila" Rusnokova vláda v demisi, která se zavázala půlku zaplatit a druhou půlku bezúročně půjčit. Karlovarský kraj za obnovení dotací bude platit 40 milionů ročně do roku 2020.

Vtipné je, že si zastupitelé ČSSD a KSČM v pondělí odhlasovali, že za tuto pokutu nenesou odpovědnost. Z právního hlediska sice skutečně kraj ROP nedozoruje, ale z hlediska politického, kdy zastupitelstvo volí své zástupce do ROPu a jeho vedení je taktéž politické, je taková proklamace prázdná a falešná.

Ale budiž, při troše fantazie a při přivření obou očí lze odpovědnost za tuto pokutu hodit jinam. Co už ale hodit nepůjde, je pokuta druhá, která má být 160-250 milionů korun. Ve středu o tom rozhodla Evropská komise. Tato pokuta je za podvody na třech konkrétních projektech - Becherova vila, ISŠTE a SPŠ.

Chyby v projektech konstatoval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který si přitom servítky vůči politikům nebral. Všechny tři projekty schvalovala a rozhodovala o nich krajská koalice ČSSD-KSČM, personální vazby politiků ČSSD na vítězné firmy se staly veřejným tajemstvím. V tomto případě se už nelze schovat za ministerstvo financí.

Karlovarský kraj, který trpí závažnými strukturálními problémy, tak dostává další facku. Peníze, které mohly nastartovat rozvoj, byly trestuhodným způsobem zneužity a toto zneužití pokutováno.

Proto si na závěr zopakujme - ČSSD připravila Karlovarský kraj o půl miliardy korun.

OCJJ