ANO, všechno je na prodej

13.4.2015

Se článkem výbušné povahy přišel dnešní Týdeník Týden. Popisují se v něm praktiky skupiny karlovarských podnikatelů (a do určité míry protřelých politických turistů), které by v konečném důsledku měly vést k prodeji hotelu Thermal právě do jejich rukou. 

Co na to karlovarské ANO?  O co jim vlastně jde?

Aj túto kuču vám predám 

 

Babišův lázeňský švihák

V Karlových Varech se kolem hnutí ANO rychle zformovala kmotrovská struktura. Má eminentní zájem o hotel Thermal, v němž mívá zázemí filmový festival. Šéf hnutí Andrej Babiš jde skupině na ruku. Už ohlásil prodej hotelového bazénu.

Přijíždím z Prahy. Posílá mě Babiš, abych to tady dal do pořádku. Členům hnutí ANO v Karlových Varech se těmito slovy představil dvaašedesátiletý podnikatel Viktor Linhart. Ve městě jde o nechvalně proslulou figuru, s níž jsou z minulosti spojeny lokální korupční kauzy. "Ten člověk je zosobněné zlo," prohlásil o něm advokát Karel Jelínek, který se s Linhartem střetl, když na něm vymáhal dlužnou částku pro svého klienta. Vstupem do Babišova hnutí v roce 2013 se Linhartovi podařilo udržet si vliv, jakému se těšil v době, kdy městu vládla ČSSD s ODS. Nemá žádnou funkci v hnutí ani na radnici. Přesto se z něho stal za krátkou dobu hráč politického zákulisí, před nímž blednou i praktiky kmotrů z ODS. Členové hnutí kvůli Linhartovi poslali Babišovi několik dopisů, v nichž si na podnikatele stěžovali. Přesto Linhart zůstává nadále členem ANO. Šéf hnutí se ho nezřekl, přestože Linhart měl velký podíl na zániku karlovarské stranické buňky. Ještě k tomu ztropil Babišovi ostudu v hotelu Thermal. Stoprocentním akcionářem podniku je ministerstvo financí. Ministr Babiš jmenoval Linharta předsedou představenstva, ale odvolal ho po pouhých 22 dnech kvůli škraloupům z minulosti.

Medvědáři

 

Za svou "nezranitelnost" vděčí Linhart miliardáři Františku Piškaninovi, do jehož impéria patří logistická firma Hopi, mlékárna Hollandia a síť mrazíren. Piškanin pomohl Babišovu hnutí do rozjezdu sponzorským darem ve výši milion korun. S Babišem ho pojí dlouholeté přátelství. Současný ministr financí se několikrát objevil například na vánočním soiré, které Piškanin pořádá na svém panství nedaleko Karlových Varů. 
S Babišovým nástupem do politiky se přátelství miliardářů proměnilo ve zvláštní druh symbiózy. Pokud hnutí ANO vnímáme jako firmu, představují jeho dvě krajské organizace na západě Čech jakousi franšízu, kterou majitel přenechal nájemníkům. V tomto případě Piškaninovi a zřejmě i dalším podnikatelům. Vlastník největší české logistické firmy do chodu hnutí v krajích nezasahuje osobně. V tom Plzeňském za něho partaj řídí poslanec Jan Volný (ANO), bývalý zaměstnanec firmy Hopi. V Karlovarském kraji si Piškanin pro politickou práci vybral svého přítele Linharta. 
Oba muži se znají od počátku devadesátých let. Piškanin tehdy ve Varech rozjížděl podnikání s malou prodejnou potravin, Linhartovi patřil obchod s elektrospotřebiči. Jejich přátelství utužili synové, kteří studovali na téže škole. O tom, jak k sobě mají oba podnikatelé blízko, svědčí historky kolující po Karlových Varech, podle nichž si Piškanin s Linhartem vyrazili na lov medvědů do Kanady. Jisté je, že lovecká trofej medvěda zdobí Linhartův karlovarský byt.

 

Bazén pro šejka

 

V létě loňského roku Piškanin vnukl Babišovi nápad, aby z Linharta udělal předsedu představenstva hotelu Thermal. Ačkoli se Linhart v tomto křesle ohřál pouze krátce, naznačil, jak by mohla vypadat budoucnost hotelu: bude se privatizovat a koupí ho Piškanin. Miliardář tento scénář nechtěl komentovat. Jeho asistentka minulý týden sdělila, že podnikatel řeší vážné rodinné události a následně odlétá do ciziny. Dostupný bude až koncem dubna. 
O privatizaci Thermalu ale dříve mluvil sám Babiš, byť v současnosti tento plán nepovažuje za aktuální. Hotel se nebude privatizovat celý. Zatím. Na prodej je dnes jeho bazén vybudovaný v 70. letech minulého století na skále za hlavní budovou (viz Nevídaná soutěž). Jeho prodejem chce ministr financí vydělat na investice do Thermalu. "Tržní hospodářství sem ještě nepřišlo," poznamenal Babiš k současnému stavu hotelu při návštěvě Karlových Varů. Bazén je podle jeho názoru ztrátový a pro Thermal není významný. "Bylo by dobré ho prodat třeba nějakému šejkovi a za jeho peníze by se mohlo investovat," řekl Babiš. 
Nic bližšího o svém záměru nesdělil. Uvedl pouze, že by podle něho ministerstvo nemělo provozovat hotely. Pro právníka Petra Leyera z protikorupční organizace Transparency International je takové zdůvodnění chabé: "Obecně lze říci, že stát by se neměl zbavovat majetku za každou cenu. Teze, že stát nemůže vlastnit hotel, pivovar a tak dále, je podle mého názoru přežitá. Zásadní tedy je, zda má ministerstvo financí nějaké relevantní zdůvodnění, proč nemovitost prodává. Bez toho by se opět jen otvíral prostor pro další spekulace."

 

Stejně zemřeš

 

Transakce kolem hotelového bazénu by zřejmě nebyla tak podezřelá, kdyby se ve vrcholné funkci podniku neobjevil Piškaninův přítel Linhart. TÝDEN má k dispozici dopis od již zmiňovaného advokáta Jelínka, který se nejspíše přičinil o Linhartův konec v čele Thermalu. Členové ANO totiž s obsahem listu zřejmě seznámili šéfa hnutí Babiše. Jde o skandální čtení, ale zřejmě ne natolik, aby přimělo Babiše vyloučit Linharta také ze svého uskupení. 
Advokát Jelínek popisuje, jak Linhart donutil svého partnera prodat podíl ve firmě Nelin za nepřiměřeně nízkou částku. "Ani tuto cenu následně svému společníkovi nezaplatil s tím, že společník umírá na rakovinu, vyčká si jeho smrti a nikdy mu nic nedá," stojí v dopise. 
Linhartův společník zemřel, nicméně advokát Jelínek mu ještě předtím slíbil, že peníze vymůže pro jeho dědice. Linhart vzdoroval tak dlouho, až došlo k exekuci. Při ní se advokát dostal do prostředí nevídaného luxusu. Exekuční štítek nalepil také na trofej medvěda, který mohl pocházet ze společného lovu s miliardářem Piškaninem. Objevil také množství střelných zbraní evidovaných na různé lidi. Linhart o relikvie nechtěl přijít a v exekuci zaplatil trojnásobek původně požadované částky.

 

Zírám

 

Na exekuci a další sporné body obsažené v dopise se TÝDEN ptal přímo Linharta. "To je nějaký šum. Já vám nemám co říct. Na všechno jen zírám. Informace vám musí potvrdit ti, kteří vám je řekli," odmítal podnikatel odpovědět na otázky o svém působení v byznysu a v hnutí ANO. 
Dopis naznačuje, že se Linhart dostal k části svého jmění tunelováním majetku Karlových Varů, konkrétně městské firmy KC CITY Centrum. "Společnost platila městu nízké nájemné za pronájem stánků na tržišti. Řetězcem Linhartových firem pak nájemné vybrané od trhovců končilo u pana Linharta," píše Jelínek v dopise. 
Také se zmiňuje o informaci, která se k němu dostala zprostředkovaně. "Při jednání s osobou, která vedla pomlouvačné webové stránky (proti tehdejšímu náměstkovi primátora Jiřímu Kotkovi, pozn. red.), jsem se dozvěděl, že ing. Linhart zvažoval možnost fyzické likvidace ing. Kotka," napsal Jelínek. Kotek se po volbách v roce 2010 snažil rozkrýt "politickou mafii" na karlovarské radnici. Na závěr svého dopisu Jelínek uvádí: "Na základě mnohaleté zkušenosti z právní praxe považuji ing. Linharta za osobu patologických povahových rysů, člověka velmi zlého, zákeřného a nebezpečného, který bez zábran chladnokrevně plánuje a realizuje skutky pro normálního člověka nepřijatelné." Svůj dopis ale advokát nechtěl blíže komentovat. 
Redakce se pokoušela některé z jeho informací ověřit. Pátrání po Linhartově majetku ukázalo, že zdatně obchoduje nejen s městem, ale i se státní správou. Jeden svůj dům pronajímá úřadu práce, za další jeho objekt platí nájem cizinecká policie.

 

Znovu a lépe

 

Informace obsažené v listu zná i Roman Procházka, předseda hnutí ANO v Karlovarském kraji a poslanec (ANO): "Skutečnosti popsané v dopise byly také důvodem, proč pan Linhart nebyl nakonec na kandidátce hnutí ANO. Byl i jedním z lidí, kteří vyvolávali spory v místní organizaci v Karlových Varech. Tyto spory vyvrcholily zrušením oblastní a místní organizace ANO. Nyní se snažíme normální fungování obou karlovarských organizací obnovit. Vše řešíme." 
Na otázky, zda tuší, proč se Linhart objevil v hotelu Thermal a zda ho tam doporučil miliardář Piškanin, pouze odpověděl: "To nevím. Já na obsazování státních podniků nemám žádný vliv ani kompetence." Poslance Procházku přitom Babiš jmenoval do představenstva spolu s Linhartem. Odešel po intervenci premiéra Bohuslava Sobotky, který trval na dodržování dohody, podle níž nemají poslanci zasedat v orgánech státních podniků. 
Dnes chce Procházka poskládat hnutí ANO v Karlových Varech znovu a lépe. S Linhartem na palubě se mu to bude provádět těžko. "Za rozpory v Karlových Varech stojí skutečnost, že na nás začali mít vliv lidé z ODS, které jsme z politiky chtěli vyhnat," uvedl náměstek karlovarského primátora Čestmír Bruštík (ANO). 
Před zrušením městské stranické buňky se Bruštík ocitl ve velmi těžké pozici. Proti němu a dalším politikům ANO na radnici se postavili členové karlovarské organizace sešikování kolem Linharta. Tomu pak nedalo příliš práce ovládnout městskou organizaci. Při počtu patnácti straníků ANO v Karlových Varech stačilo přesvědčit osm z nich, což se Linhartovi povedlo.

 

Gangsterismus

 

Svou sílu dal pocítit magistrátním politikům vzápětí. Stranická buňka, kterou měl Linhart pod kontrolou, nařídila zastupitelům za ANO na radnici, aby změnila jména lidí, jež hnutí vyšle do městských společností. Linhart chtěl zasedat v jedné z nich. Jenže zastupitelé, mezi nimiž podnikatel již tak silnou pozici nemá, se odmítli řídit jeho rozkazy, začalo se válčit, vylučovat a rušit organizace. Obvinění střídá obvinění. V souboji obou táborů se jako zbraně používají podpásové argumenty a lži. Hlasitější je přirozeně Linhartův tábor. 
Jeho vůdce každým svým krokem přesvědčuje okolí, že dokáže tahat za páky nejen ve světě peněz, ale i v politice. Ilustruje to ostatně příběh z obce Stanovice nedaleko Karlových Varů. Z pražské centrály hnutí získal TÝDEN dokument adresovaný Babišovi od Soni Riedlové Puškašové, zastupitelky Stanovic. 
Na začátku loňských prázdnin ji jako zkušenou opoziční političku, která dlouhodobě vzdoruje místní radnici, oslovil Linhart, aby kandidovala za hnutí ANO. Divila se sice, že jedná s člověkem, který nemá žádnou funkci, ale členové hnutí z Karlových Varů ji přesvědčili, že je to v pořádku. Pro ANO dala dohromady šest lidí ze Stanovic. Dva dny před oficiálním podáním kandidátek jí Linhart sdělil, že ona a všichni další byli z voleb vyškrtnuti. 
"Jednání lze bez přehánění nazvat politickým gangsterismem a mafiánským jednáním s cílem již dopředu zlikvidovat občany, kteří měli snahu opravdu se zapojit do dění ve své obci a nejen nadávat v hospodě," napsala Riedlová Puškašová šéfovi hnutí Babišovi. Autenticitu dopisu redakci potvrdila, ale podobně jako Jelínek ho odmítla dál komentovat. 
Nedá ale příliš práce rozklíčovat, proč se šedá eminence hnutí ANO v případě Stanovic tolik snažila. V obci má své reprezentativní sídlo miliardář Piškanin, Linhartův přítel a ochránce.

 

Přátelé miliardáři

Hnutí ANO je s miliardářem Františkem Piškaninem svázané silnějšími pouty, než představuje Piškaninův milionový sponzorský dar pro politické uskupení Andreje Babiše. Piškanin zaměstnával místopředsedu hnutí ANO a poslance Jana Volného jako obchodního ředitele logistické firmy Hopi. Údajně mu vyplácí kolem sta tisíc korun. Babiš zase pomáhá Piškaninovi a jeho lidem proniknout do klíčových pozic v Karlových Varech a okolí. Vše nasvědčuje tomu, že se klan nejdříve zaměřil na hotel Thermal.

Nevídaná soutěž

Tendr za zavřenými dveřmi. O ceně bazénu u proslulého hotelu Thermal se rozhodne bez dohledu veřejnosti. Pochybnosti vzbuzují již podmínky, podle nichž se má tendr na prodej padesátimetrového bazénu odehrát. Vyplývá z nich, že jediným kritériem se stane nabízená cena. Veřejnost se nemá dovědět výši nabídek ani jména soutěžících. Jména konkurentů zůstanou utajena i pro samotné účastníky soutěže. Zájemci o bazén se dokonce nebudou účastnit ani otevření zapečetěných obálek s nabídkami. Výsledek řízení se má dovědět vítěz dopisem doručeným poštou. Jako by neexistovaly webové stránky a vývěsky. Podle Petra Leyera z protikorupční organizace Transparency International soutěž, která se odehraje za zavřenými dveřmi, může budit pochybnosti, nicméně neodporuje právu. "Zákon nic v tomto smyslu nestanoví,"

uvedl právník. "V tomto případě se zdá, že společnost Thermal zvolila úpravu podle občanského zákoníku. Vzhledem k tomu, že je občanský zákoník relativně nový, nesetkal jsem se zatím s podobným řešením. To však neznamená, že by bylo nestandardní. Jelikož veřejnoprávní předpis je stručný, lze si určitě pomoci občanským zákoníkem."

Od managementu hotelu Thermal, který prodej organizuje, chtěl TÝDEN zjistit důvody pro takto vypsanou soutěž. Rudolf Mašata z vedení Thermalu ale sdělil, že se k tendru může vyjadřovat pouze ministerstvo financí. "Důvodem neveřejného otevírání obálek je zachování vzájemné anonymity účastníků, neboť v minulosti docházelo v některých případech při prodeji majetku k účelovým dohodám mezi účastníky nebo účelovým odstupováním ze soutěže. Právě z tohoto důvodu bude otevírání obálek neveřejné, za přítomnosti notáře, přičemž notářský zápis bude po úplném dokončení transakce zveřejněn stejně tak jako podepsaná smlouva," uvedl Radek Ležatka, mluvčí ministerstva. Případ podvodné karlovarské losovačky, která předcházela stavbě KV Areny, ale jasně ukazuje, že ani přítomnost notáře ještě nemusí regulérnost soutěže zajistit. 

Autor: Tomáš Menschik